האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera

עלינו

אני רוצה להתחיל לעגל

בחר את חברת האשראי שלך

התהליך פשוט וקצר - אורך פחות מדקה

הרשמה לניוזלטר

תובענות ייצוגיות

 

 

 

 

עיגול לטובה כפתרון להעברת פיצויים בתובענות ייצוגיות

 

בתובענות ייצוגיות לעיתים נמצא קושי לאתר את קהל הנפגעים מנשוא התביעה. במקרים מעין אלה פוסק בית המשפט כי כספי ה"עונש" יועברו לתרומה לעמותות שונות.
כך למשל, הציע כבוד השופט יצחק ענבר בת"צ 22236-07-11 שרייר ואח' נ' שירותי בנק אוטומטיים ואח', בהחלטה מיום 1.7.2014, לצדדים שנמצאו במסגרת של משא ומתן לסיומה של תובענה ייצוגית על דרך של הסדר, לתרום את הסכום שאותו הסכימו להעביר לטובת הציבור כתרומה ל"עמותת גג" – עמותה שאמונה על חלוקה ראויה של כספי תרומה בין עמותות שונות .
במקרה דנא לא נבחרה "עמותת גג" כלשהי, ובסופו של דבר אושר הסדר הפשרה כשהוא כולל רכיב של תרומה לעמותות שהוסכמו מראש ע"י הצדדים ולמרבה הצער הקושי לא זכה למענה מספק.

עיגול לטובה, נמצאה במספר פסיקות אחרונות* מתאימה מאין כמוה כמענה לסוגיה זו וזאת מהטעמים הבאים:

 

1. ראשית, מנגנון זה מביא לניתוק הקשר בין הצדדים לבין הגוף הנתרם: מאחר ועיגול לטובה אינה היעד הסופי של הכספים, אלא פלטפורמה שקופה ואובייקטיבית להעברת הכספים למגוון עמותות ראויות ונבחרות, מתנתק הקשר בין הצדדים להליך הייצוגי לבין הגופים הנתרמים. כך, לא יכול להתקיים  לניגוד עניינים בין הצדדים לגוף הנתרם. וכך לא יוכל נתבע לתרום לגוף שממילא תומך בו.

 

2. עיגול לטובה משמשת גוף חיצוני ואובייקטיבי שמוודא את העברת הכספים במלואם- מנגנון המבטיח אכיפה מלאה של פסק הדין    

 

3. המנגנון של עיגול לטובה מאפשר את חלוקת כספי הקבוצה המיוצגת בהתאם להעדפות הציבור: הכספים מחולקים על ידי עיגול טובה בהתאם לסטטיסטיקות ההעדפות של ציבור המעגלים. בכך נפתרת בעיית העדר הזיקה בין העדפותיהם של חברי הקבוצה המיוצגת לבין מטרות הגוף הנתרם. בנוסף, אופן החלוקה בצורה זו יכול לשקף באופן הטוב ביותר את העדפות חברי הקבוצה המיוצגת.

 

4. המנגנון מאפשר דיוק בחלוקת כספי הקבוצה בהתאם לסוגיה שכן  העמותות המשתייכות לעיגול לטובה מחולקות תחת 10 קטגוריות שונות, המקיפות את כל קשת החברה האזרחית. חלוקה זו מאפשרת לנתב ביתר דיוק את כספי התרומות הנפסקים כפיצוי, במסגרת הסדרי פשרה בתובענות ייצוגיות על פי נסיבות העניין.

 

5. המנגנון מבטיח, כי רק עמותות אשר עברו תהליך בידוק וסינון של עיגול לטובה יזכו ליהנות מכספי הקבוצה המיוצגת. בכך, המנגנון יעיל וחסכוני שכן הוא חוסך לבית המשפט ולצדדים בהליך  את הצורך לבדוק כל אחת ואחת מן העמותות שנבחרו על ידי הצדדים בהסדר.

 

6. המנגנון פשוט והוגן. החלוקה אינה תלויה בהחלטה של גורם מסוים ולכן אין חשש לניגוד עניינים כלשהו, באשר לבחירת זהות העמותה. כתוצאה מכך מנגנון זה הינו גם פשוט וגם נוח לתפעול ואינו מצריך הפעלת מנגנוני פיקוח רבים מידי, הכרוכים בעלויות רבות.

 

*פסקי דין בהם נפסקו כי הפיצויים יועברו דרך עיגול לטובה:

ת"א 2405-04 בן עמי ואח' נ' הדר בע"מ חברה לביטוח

ת"צ  14628-12-12 אמזלג נ' בקר תנובה אדום אדום