האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
 • <p>
	<span style="text-align: center;"><nobr>שלום, כיף שהגעת אלינו :)</nobr></span></p>

  שלום, כיף שהגעת אלינו :)

  עם עיגול לטובה:

   

  קנית ב 78.80 ש"ח?

  שילמת 79.0 ש"ח.

  תרמת  20 אג'!

   

  4 ש"ח ממוצע תרומה חודשי      100% מועבר לתרומה

למי מעגלים ?

אני רוצה להתחיל לעגל

בחר את חברת האשראי שלך

התהליך פשוט וקצר - אורך פחות מדקה

הרשמה לניוזלטר

הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה

חזרה לעמוד העמותות
183 מעגלים

הספריה פועלת מזה למעלה מ-60 שנה מתוך מטרה להגשים את זכותם של בעלי לקויות ראייה וקריאה להשכיל וליהנות מידע, תרבות ואקטואליה, ומהווה עבורם מרכז תרבות משמעותי ומרכזי בחייהם שהרי זהו התוכן העשיר והמגוון ביותר הנגיש עבורם.

הספריה היא הגוף הגדול והמוביל בישראל בתחום הנגשת תרבות ותוכן, ומשרתת כ-10,000 קוראים בכל הארץ, ללא הבדל דת, לאום ומגזר - עיוורים, כבדי ראייה, לקויי למידה ובעלי לקויות בקריאה כדוגמת בני 75 ומעלה שראייתם נחלשה מפאת גילם.

הספריה שואפת לצמצום הפער החברתי, התרבותי והחינוכי על ידי הנגשת ספרים, עיתונים ומגאזינים מודפסים לתוצרים מוקלטים, בכתב ברייל ובאותיות גדולות, ומפיקה חומרי לימוד עבור אלו הזקוקים לכך, גם במידה ומדובר בהפקת ספר עבור תלמיד יחיד. בספריה עשרות אלפי ספרים בנושאים מגוונים: ספרות יפה, ספרי לימוד ועיון, אנציקלופדיות ולכסיקונים, המופקים בשפות עברית, ערבית, רוסית ואנגלית קלה. כמו כן, מופקים עשרות לקטי עיתונות וכתבי עת המופקים באופן שוטף והזמינים למנויים באופן מקוון.

ספרים הם לא כל הסיפור. פעילות הספריה התרחבה בשני תחומים משמעותיים בחיי העיוורים וכבדי הראייה - תרבות ומידע. בתחום הנגשת תרבות מופק תיאור קולי המגשר על פערי מידע בקליטת מראות ומסרים חזותיים ובאמצעותו, בעלי לקויות ראייה נהנים מצריכה איכותית יותר של סרטים, תכניות טלוויזיה, הצגות ומופעים שונים. הספריה היא חלוצת התחום בישראל ופיתחה שיטת עבודה מקצועית, יעילה ומהירה, ועומדת בסטנדרטים עולמיים. בתחום הנגשת מידע, הספריה פועלת מתוך אמונה שכלל המידע הטקסטואלי המופק בישראל צריך להיות נגיש גם לציבור לקויי הראיה, ולכן מציעה לחברות וארגונים להיעזר במומחיותה ובשירותיה השונים.

עקב הצורך בתרומות רבות, מקפידה הספריה על שקיפות מלאה בכל הנוגע לפעילותה ולאופן השימוש בכספים השונים. תוצרי הספריה ניתנים לתמחור ועל כן, מתאפשר לכל תורם לתרום את כספו לתחום הקרוב לליבו. תרומות לספריה הפועלת כמלכ"ר מוכרות לפי פקודת מס הכנסה 46.

עבור אנשים רבים, קיומה של הספריה נתפס כמובן מאליו והם אינם יודעים שכיום אנו מצליחים להנגיש רק כ 8% מכלל הספרות המתפרסמת בארץ. אנו פועלים כל העת למימוש חזוננו – לאפשר לקוראינו ליהנות מאותו מגוון ספרותי הקיים לקורא הרואה, כי כולנו קוראים!

*התוכן באחריות העמותה
 • this.pages.name
 • this.pages.name
 • this.pages.name
 • this.pages.name
 • this.pages.name
 • this.pages.name
 • this.pages.name
 • this.pages.name
 • this.pages.name
 • this.pages.name
 • this.pages.name
 • this.pages.name

לספריה מגוון פרויקטים במגוון תחומים ובטווחי עלויות שונים. להלן מספר פרויקטים:
1) הפקת ספרים רבי מכר בפורמט מוקלט -
כללי: כיום, הפורמט הנפוץ ביותר לקריאה בקרב עיוורים, כבדי ראייה ובעלי מוגבלויות בקריאה הוא הספר המוקלט. ספרים אלה מוקלטים בספריה בשפות עברית, אנגלית, רוסית וערבית ובמגוון נושאים ותחומי עניין.
רקע: עיקר משאבי הספריה מופנים כיום להפקת ספרים מוקלטים. ספרים אלה מוקלטים על ידי קריינים מקצועיים באולפני ההקלטות של הספריה. להבדיל מספרים מוקלטים מסחריים, העוברים לרוב עריכה והוספת מוסיקה, הספרים המוקלטים בספריה נשארים נאמנים למקור – אורך ספר ממוצע הוא כ- 12 שעות וקריאתו נטולת משחק ככל האפשר. זאת על מנת לאפשר לקורא להאניש את הדמויות כרצונו, כפי שהיה עושה זאת לו היה קורא ספר מודפס.
קהל יעד: מפרויקט זה נהנים כלל הקוראים הבוגרים של ספריה – עיוורים, כבדי ראייה והמוגבלים בקריאה.
הרצוי: על מנת להעשיר ולהרחיב את היצע הספרים המוקלטים שבספריה, ברצוננו להפיק ספרים רבי מכר נוספים מעבר לתכנית העבודה השנתית, הפונים לכלל קוראי הספריה. ספרים אלה נקראים על ידי אלפי קוראים בספריה וכמות העותקים מופקת באופן שוטף על פי דרישה.
2) הפקת ספרים משולבים לעידוד קריאה בקרב הורים עיוורים וילדיהם הרואים -
כללי: אחת ממטרות הספריה היא לאפשר לקוראינו להיחשף לאותו מגוון ספרים הקיים לקורא הרואה וליהנות מחוויות גדולות כקטנות כדוגמת קריאה משותפת להורים כבדי ראיה עם ילדיהם הרואים.
רקע: ספרים משולבים הינם ספרים הכוללים את דפי ספר הדפוס המקוריים ובניהם משולבים דפי ברייל שקופים. כך מתאפשר להורה העיוור לחלוק עם ילדיו הרואים את חווית הקריאה – ההורה מקריא לילד את הספר באמצעות דפי הברייל שנהנה מאיורי הספר ולומד להכיר את המילים המודפסות.
לפני מספר שנים היה זה פרויקט מוצלח מאוד שהופעל בספריה, אך עקב מגבלות תקציב הופסק ולכן יש לחדשו, לעדכנו ולהרחיבו.  לאתר הפרויקט כנסו ל- www.book.org.il
קהל יעד: מפרויקט זה ייהנו קוראינו העיוורים שלהם ילדים/ נכדים רואים בגיל הרך – כ500 קוראי ברייל.
הרצוי: ברצוננו להפיק 150 ספרים משולבים – כל ספר כמות של עד 15 עותקים, בהתאם לביקוש.
עידוד לתרומה:
לפרויקט נרתמו מיטב הסופרים המובילים בישראל - שולמית לפיד, יהודית קציר, אשכול נבו, אתגר קרת, יוכי ברנדס, אורי אורלב, אמיר גוטפרוינד, דורית רביניאן, ליעד שהם, מישקה בן דוד, סביון ליברכט, צרויה שלו ואסתי ג. חיים. במסגרת הפרויקט הקליטו הסופרים בקולם סיפורים קצרים או פרקים מספריהם, במטרה לגרום לציבור הרואה להרגיש לרגע אחד איך זה כשאי אפשר פשוט לקרוא ולקחת חלק בחוויית הקריאה של העיוור. המבקרים באתר הקמפיין יוכלו בלחיצת כפתור, לקבל במתנה 13 סיפורים או פרקים מספרים מוקלטים של הסופרים המובילים שהוקלטו בקולם וכן להירתם לפרויקט באמצעות תרומה.

3) הפקת ספרים באותיות גדולות לילדים ולנוער -
כללי: כיום, הספריה מאפשרת למנוייה לבחור ספרים מבין שלושה פורמטים – ספר מוקלט, ספר ברייל וספר באותיות גדולות. ספר באותיות גדולות הינו ספר דפוס, בעל אותיות גדולות במיוחד אשר ערוך וכרוך בצורה מיוחדת, ההופכת כל ספר קריאה ממוצע, לספר בגודל דף A4, בעל מספר כרכים.קוראים המעוניינים לקרוא ספרים באותיות גדולות, יכולים לבצע זאת או באמצעות השאלת ספר או באמצעות עזרי טכנולוגיה שונים כדוגמת טלוויזיה במעגל סגור, זכוכית מגדלת וכדומה.
קהל יעד: כלל מנויי הספריה המבצעים שימוש בפורמט זה של ספר הינם כבדי ראייה – כתוצאה ממחלה, פציעה או מהזדקנות טבעית של העין. הילדים והנוער כבדי הראייה, מעדיפים לעתים קרובות לקרוא ספרים באותיות גדולות מאשר בכל פורמט אחר וזה בכדי להמשיך ולקרוא ככל הילדים ולפתח את טכניקת הקריאה ויכולות הראייה.
המצוי: כיום, תחום האותיות הגדולות נמצא בפיגור רב לעומת תחום הספרים המוקלטים ותחום הברייל.
לשם השוואה, בספריה אלפי כותרים מוקלטים ובכתב ברייל, במגוון רב של נושאים הפונים לקהלים שונים לעומת מאות בודדים של ספרים באותיות גדולות, הכוללים אך ורק ספרות יפה למבוגרים ועשרות ספרים בודדים לילדים ונוער.
המציאות הינה, שעקב חוסר במשאבים מספקים, ילדים ובני נוער רבים החפצים לקרוא, נאלצים להסתפק בספרים מוקלטים, דבר שיוצר לעתים עצלות ואינו מפתח את יכולות הקריאה ושרידי הראייה של אותם קוראים. ניתן להשוות את הדבר לאלפון שבטלפון הסלולארי – בעבר, כשלא הייתה מערכת ממוחשבת, אנשים נאלצו לתרגל ולאמץ את זיכרונם על מנת לזכור מספרי טלפון. כיום כאשר למשתמש מערכת אלקטרונית לביצוע משימה זו, הוא אינו נדרש כלל להשתמש בזיכרונו והופך להיות תלוי בטכנולוגיות השונות, שאם הן ייכשלו, הוא ייוותר ללא זיכרונות או זיכרון כלל.
הרצוי: אנו מאמינים כי על תחום האותיות הגדולות להיות מפותח ורחב דיו על מנת לאפשר למנויים לקרוא בפורמט הנוח עבורם ומכאן שברצוננו להרחיב את תכנית העבודה שלנו גם לתחום זה, כאשר כמות הספרים שיופקו, תיגזר מכמות המשאבים שיגויסו לטובת העניין.

4) הפקת ספרים רבי מכר מוקלטים בשפה הרוסית -
כללי: בקרב מנויינו, ישנם מעל 600 עולים חדשים מברית המועצות לשעבר ובמדינות שכנות דוברי רוסית. חשוב לציין שיש כמות גדולה של מנויים פוטנציאליים שיכול ליהנות מהשירות שלנו. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל, יש 86,700 התושבים בישראל שנולדו בברית המועצות לשעבר ושהם מעל לגיל 75. כל אותם התושבים יכולים ליהנות מהשירות שלנו עקב החלשות הראיה מפאת גילם.
הרצוי: על מנת להעשיר ולהרחיב את היצע הספרים המוקלטים שבספריה, ברצוננו להפיק במהלך כל שנת עבודה לפחות 100 ספרים רבי מכר שנכתבו בעברית ושתורגמו לשפה הרוסית, עבור מנויינו דוברי השפה הרוסית. הספרים שיופקו יהיו בתחומי עניין רלוונטיים לאותו קהל יעד. כמות העותקים מופקת באופן שוטף על פי דרישה וההשאלה אינה מוגבלת לכמות היצע הספרים שעל המדף.
הערך המוסף: פרויקט זה יגדיל את זיקתה של האוכלוסייה המדוברת, שרבים ממנה אינם בקיעים ברזי השפה העברית למדינת ישראל ולתרבותה ויאפשרו השתלבות טובה יותר בחברה הישראלית. זאת יושג  באמצעות חשיפתם לתרבות הישראלית תוך שמירת זהותם הרוסית יהודית, שתבוא לידי ביטוי בשפה הרוסית בה מוקלטים הספרים. לבחירתם, ספרים אלו זמינים גם בעברית.
  
5) הקמה והפעלה של מחלקה תורנית לנושאי יהדות ארץ ישראל, ספרי קודש וציונות -
כללי: לאורך  60 שנות פעילות, הופקו בספריה כ13,000 ספרים מוקלטים במגוון תחומים ונושאים, בחלוקה לספרי קריאה, עיון ולימוד. עקב מגבלות תקציב, הופקו לאורך השנים מספר נמוך של כ- 164 ספרי קודש, יהדות וציונות מוקלטים. חשוב לציין, כי בקרב האוכלוסייה המסורתית, הדתית ציונית והחרדית ישנו ביקוש רב לחומרי קריאה ולימוד מוקלטים – שכן לימוד תורה הנה מצווה דאורייתא - "והגית בו יומם ולילה" וזאת מעבר לשימושם הטריוויאלי של עיוורים וכבדי ראייה בחומרים אלו. כמו כן, ישנם רבים בגילאי 75 ומעלה, שראייתם נחלשה מפאת גילם אך רצונם להמשיך וללמוד תורה ולכן גם הם זקוקים לחומרים אלו. 
המצוי: כיום, אין לספריה משאבים מסודרים להאדרת ארון הספרים היהודי המוקלט. כמו כן, בחירת התכנים בתחום זה אינה נעשית על ידי מומחי תוכן.
הרצוי: הקמה ומיסוד מחלקה לנושאי דת, ציונות ויהדות ארץ ישראל והפקת 114 ספרים בשנת הפעילות הראשונה של המחלקה.
פעילות המחלקה תכוון על ידי צוות מקצועי שיכלול רבנים, אנשי חינוך, מומחי טכנולוגיה ונציגי הספריה, שיקבעו מהם הספרים אותם יש להפיק, בהתאם לחומרים הקיימים בשוק תוך התייחסות לדרישות הקוראים מכלל המגזרים הרלוונטיים. הספרים שיוקלטו יכללו חומרים הדרושים לכיתות בתי הספר היסודי, ועד למבחני הבגרות כדוגמת דף גמרא, עם רש"י, תוספות, הגהות הש"ס, עיונים, אורח הלכה ועוד וכן אוסף מבורך של ספרים היוצאים לאור חדשות לבקרים.
נוסף לכך, הקמת המחלקה תאפשר הפקת לקט עיתונות מוקלט לציבור הדתי, שיכלול את פרשת השבוע ודברי תורה בנושא ומידע רלוונטי לנושאי המחלקה המתפרסמים בעלוני השבת, בעיתונות הדתית ציונית, בעיתונות החרדית על פלגיה, וזרמים אחרים ביהדות, וכדומה. חשוב לציין כי פעילות הספריה היא א-פוליטית.
קהל יעד: כלל קוראי הספריה בשפה העברית - בארץ ובחו"ל, בדגש על האוכלוסייה המסורתית, הדתית ציונית והחרדית. תוקדש תשומת לב לחומרים העשויים להיות לתועלת בבתי ספר יהודיים בחו"ל.

רוצה להתחיל לעגל לטובת הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה 1. בחר כרטיס אשראי:
התרומה החודשית ויעדיה יופיעו בדפי הפירוט החודשיים שלך ראה דוגמה**